Röportaj: Engin Öztürk (Kurgucu)-Televizyon Dizisi

Röportaj: Engin Öztürk – Kurgucu

Kaynak: http://www.televizyondizisi.com/kurgu-yonetmeni-engin-ozturk-ile-ozel-roportaj/166604/43/

kurgu_montaj_engin_ozturkBugüne kadar bir çok projede kurgu yönetmeni olarak görev almış olan ve bu sezon “Bir Aşk Hikayesi“, “A.Ş.K.” ve “Umutsuz Ev Kadınları” gibi birbirinden başarılı işlerin kurgusunu üstlenen Engin Öztürk ile röportaj gerçekleştirdik.

Kurgu yönetmenliği serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?

– Ben mesleğe aslında 1988 yılında kamera asistanı olarak başladım. O zaman lise son sınıfta sadece 9 tane dersten bütünlemeye kalmıştım.Sınavlara hazırlanırken pek hazırlanmamış olacağım ki babam “aylak aylak dolaşma” diyerek beni kolumdan tutup VİPSAŞ’ a götürdü.Orada beni kamera asistanı yaptılar. Barış Manço’nun 7 den 77’ye adlı programı ve Uğur Dündar’ın Hodri Meydan programlarında kamera asistanlığı yaptım. İşe kendimi öyle kaptırdım ki 9 dersten bütünlemeye hazırlanmam 3 senemi aldı  Kamera asistanı olarak geçirdiğim sürede işin montaj kısmına daha çok ilgim olduğunu anladım. Klip,tanıtım vb. daha basit projelerle başladığım kurgu serüvenimde reklam,dizi ve sinema filmi editörlüğüne kadar geldim.. Bildiğiniz üzere hala da devam ediyorum

Bu mesleğe karşı neden bu kadar çok ilgi duyuyorsunuz?

– Yeni bir şeyler yaratmayı seviyorum. Zira benim için kurgu yapmak puzzle yapmak gibi.. Bir şeyin parça parça oluşum sürecine tanıklık etmek ve hatta oluşturanlardan biri olmaktan keyif alıyorum.

Montajcılık mesleğin en keyifli ve en zorlu yönleri hangileridir?

– Aslında bu sorunuzun cevabı bir önceki sorunuza verdiğim cevapla hemen hemen aynı .Keyifli kısmı yeni bir oluşuma tanıklık ve ortak olmak heyecan verici. İnsanların merakla beklediği ,ilgiyle izlediği bir projenin hazırlık aşamasını bilmek ve dahil olmak güzel bir duygu.. İşin zor tarafı montaj projenin son halinin verildiği yerdir. Bundan dolayı stresi çok oluyor. Her türlü gecikmenin,her türlü aksaklığın telafi edilmesi gereken yerdir. Örneğin et çekimleri geciktirebilir ancak montajın belli bir gün ve saatte izleyiciye sunması gereken bir bölüm olduğu için bazen günlerce uykusuz kalınır ve o bölüm saatinde izleyiciye sunulur. Özetlemem gerekirse uzun süreli uykusuzluk, sürekli masa başında oturmaktan kaynaklı fiziksel ağrılar ve zamanla yarışılan anlarda hissedilen stres zorlayıcı..

Yeni bir dizinin tanıtımlarını hazırlarken hangi noktalara dikkat edersiniz?

– Seyirci karşısına ilk kez çıkacak bir işe genellikle birden fazla tanıtım yaparız.. Karakterleri tanıtacak tanıtımların yanı sıra , hikaye hakkında tanıtımlar yaparız. Ve temel amacımız insanlarda merak duygusu uyandırmaktır. Görsel anlamda izleyiciye hoş görünecek resimler ile etkili,dikkat çekici ve kulaklarda tat bırakacak müzikler seçmeye çalışırım.

Madem tanıtımlardan bahsediyoruz küçükte bir sır vereyim size  Bir dizinin ilk tanıtımında çoğunlukla jenerik müziği kullanırım..

 

Bugüne kadar hangi projelerde yer aldınız ve ne tür deneyimler elde ettiniz?

Bir çok klip, reklam, dizi ve sinema filminde yer aldım. Hepsinden öğrendiğim şey, aldığım keyif bir başka.. Ve her yaptığım iş bir sonra ki için cebime bir tecrübe bıraktı. Bu işi yaparken gelişiminiz hiç bitmiyor çünkü. Her proje başka bir dünya, başka bir deneyim..

Genelikle tek başınıza mı yaparsınız kurguyu yoksa oluşturduğunuz bir ekip mi var?

– Projenin ana sorumluluğu bende olmak üzere bir ekibim var. Gelen görüntülerin montaja hazırlanması için bir, sahnelerin kaba hallerini hazırlamak için de bir asistanım olur. Onların işleri bittikten sonra ben sahneleri montajlarım. Bölüm tamamlandıktan sonra renk düzeltmesi için colorist arkadaşlarla , ses düzenlemesi içinde ses tasarımcısı arkadaşlarla çalışırız.. Bütün birimler çalışmalarını tamamladıktan sonra yayın öncesi son kontrolleri ben yaparım..

Bir dizide iyi bir kurgu ne kadar önemli sizce?

– Önemli çünkü anlamlı bir bütün ortaya çıkartmak gerekiyor. Yönetmenin kafasında ki dünyayı izleyiciye en iyi şekilde sunmak için düşünmek ,üretmek lazım. Pek çok kişi bilmez ancak sizin televizyonda 90 dakika izlediğiniz dizinin ham çekimleri ortalama 3 bin plandan oluşur.. Bu planların arasından duyguyu en iyi yansıtacak doğru planları bulmak ve bunları yine aynı mantıkla bir bütün haline getirmek gerekir. Çekimler ne kadar başarılı olursa olsun kötü montaj her şeyi mahvedebilir.

Zamanında büyük kitlelere hitap etmiş olan “Adını Feriha Koydum”un montajını üstlendiniz. Sizce bu dizinin fragmanları neden bu kadar ses getirdi?

– Adını Feriha Koydum’un çok özel bir seyirci kitlesi vardı. Dizinin hikayesini ve karakterlerini çok sevdiler. O kadar ilgiyle takip ettikleri ve biz de merak duygularını yüksek tutacak tanıtımlar yaptığımız için olabilir diye tahmin ediyorum..

 

Sadece 5 bölüm ekrana gelen “Fatih” dizisinin montajını üstlendiniz. Bu proje sizin için ne kadar önemliydi?

– Fatih çok ama çok özel bir projeydi. İlkleri yapmış ve izleyici tarafından çok beğenilmiş bir filmin devamıydı. Osmanlı devletinin imparatorluk olma hikayesiydi.. Maddi olarak hiçbir harcamadan kaçılmayan nadir dizilerden biriydi. Çok emek verdik ama maalesef seyirci bizim kadar sevmedi işi.

Şu an yayınlanan “Bir Aşk Hikayesi” dizisinin kurgusu size ait. Bu dizinin kurgusunu yaparken en çok hangi yerlerde keyif alıyorsunuz veya zorlanıyorsunuz?

– Genel olarak sevdiğim işlerden biri.. Zorluklar hemen her projede olabilecek şeyler..özellikle şurasını seviyorum,şurası zor diyemem..

 

Gold Film yapımcılığında ekrana gelen “A.Ş.K.” dizisinin kurgusunu da yapacaksınız artık. Size nasıl teklif geldi?

– Fatih’in bitmesinin ardından GOLD filmden teklif geldi.. Bende kabul ettim..

“A.Ş.K.” için hazırlamış olduğunuz yeni tanıtım şimdiden çok sevildi ve beğenildi. Dizinin hayranları ne tür sürprizler bekleyi olacak? Çünkü hayranlar; genelikle sadece bir tane fragmanın çıkmasından şikayetçiydi.

– Bu soruya cevap verirsem sürpriz olmaz

 

Kurgu yönetmenliğiyle ilgili hedefleriniz veya gerçekleştirmek istediğiniz en büyük hayaller var mı?

– Türkiye’de olmak istediğim yerdeyim..  Hayalim Martin Scorsese ve Steven Spielberg‘in filmlerini montajlamak, ama zor.

Kaynak:http://www.televizyondizisi.com/kurgu-yonetmeni-engin-ozturk-ile-ozel-roportaj/166604/43/

Related Posts