RİTİM:UYGULAMALI EGZERSİZ YAZI SERİSİ-1

1 2 3 4 5 6 7

Dünyadaki Ritimlerin Farkına Varmak

Dünyadaki ritimlerin farkına varmak, ritmik bilginize ekleme yapma yoludur. Bizler her an ritmik biçimde hareket ederiz-yoksa eğer arabaların hızını ve onların hızına göre kendi gidişimizi tahmin edemeseydik, onların bize çarpmasına nasıl engel olabilirdik ki? Günlük yaşantımızı ritmik varoluşlar olarak görerek, dünyadaki ritimlere dair duyurularımızı, ritmik hayatta kalıştan ritmik yaratıcılığa doğru inceltebiliriz.

Üzerine düşünmeden fiziksel olarak sık yaptığınız, tehlikeli olmayan bir davranış seçin; örneğin, dişlerinizi fırçalamakya da arabayı park ettikten sonra kilitleyip içinden çıkmak. Bu faaliyetin devinimlerini incelediğinizde, hareketlerin birbirine göre olan hızını, jest ve eylemlerdeki çabaları, sesleri, vurgu noktalarını yada noktalama yerlerini ve de özellikle bunların birbirine olan iniltisini fark edin.Aksanları çizerek bu akışın bir haritasını çıkartabilir yada kendi kendinize mırıldanabilir veya sadece onu zihninizde bir enerji, yönler ve eylemler akışı olarak görebilirsiniz.

Bu eylemlerin her birinin bir süresi, ses, gereken (genelde çok az!) miktarda çabası vardır ve hepsi birlikte durgunluk ve aksanlarıyla bir ritim, bir akış, bir örüntü yaratır. İşte bu, hareketin süresi, vurgusu ve oranıyla ilişkili olduğu derecede neyin doğru göründüğünü anlamamızı sağlayan ve duyumuzu canlandıran, dünyanın binlerce ritminden biridir.

Bu egzersizi kurgu odasının dışında, analizlerin eylemi bölmeyeceği bir yerde yapın. Amaç, dünyada bulunan ve de her an etrafınızda meydana gelip kesişen ritimlere dair yüksek bir duyu geliştirmektir. Daha sonra, kurgu odasında bu duyu sezgiyi ya da “karmaşık yetenekli performansın düşünceden türemeyen icrası”nı* destekleyecek ve canlandıracaktır.

* Claxton, G., “The anatomy of intuition”, The Inuitive Practitioner, s.40.

Kaynak: Sinemada Ritimlerin Kurgusu, Karen Pearlman, s.33.

Kitaptan siteye aktarılmıştır.

Emin Pakdemir