Animasyon Videoları Nasıl Yapıyoruz?-Vertigo

Kaynak: http://vertigo.com.tr/animasyon-videolari-nasil-yapiyoruz/

Biz animasyon filmleri nasıl yapıyoruz ?

Bize bir animasyon projesine başlarken, her şeyden önce, ürününüzü ve hizmetinizi tanımak ve filmde anlatmak istenen neyse, onu en iyi ve etkili şekilde seyredenlere anlatabileceğimiz bir fikir bulmaya çalırız. Fikir

Senaryo filmin inşaat planı gibidir. Filmdeki bütün ayrıntılar, dialoglar, karakterler, mekanlar her şey kağıt üzerine geçirilir. Bütün filmin temelini senaryo oluşturur. Bu aşamaya çok önem veriyoruz çünkü senaryosu iyi olmayan bir filmin iyi bir film olma şansı azalır.

Sonraki aşama filmin görsel tarzını ortaya çıkarmaya başlama aşamasıdır. Görsel tarzla kastettiğimiz örneğin karakterler tiplemeleri nasıl ? Ne giyiyorlar ? Nasıl bir yerde yaşıyorlar ? Hangi renk paletini kullanalım gibi soruları, çizerek araştırdığımız, filmin son halinin görselliğine ulaşmaya çalıştığımız konsept aşamasıdır. Kısaca filmin bitmiş halinden önemli bir kaç kareyi elde bölümdür.

Senaryo ve Tarzı belirledikten sonra filmin sahnelerini storyboard haline getiririz. Filmi sahne sahne çizgi roman gibi resimlediğimizde bir çok konuda filmin daha iyi ve daha kolay yapılmasına yardımcı oluyor. Sahnelerde kamera açıları ve kamera kullanımı nasıl olmalı ?, sahneler arka arkaya eklendiğinde devamsızlık sorunu oluyor mu ?, anlatmak istediğimizi anlatmak için yeterli mi yoksa araya başka sahneler eklememiz gerekiyor mu? Sahnelerin ekran süresinin uzunluğu gibi problemlerin belirlenmesi için çok önemli bir aşamadır.

Görüntüyle sesleri birbiriyle uydurmak için animasyon öncesinde dublaj sanatçılarıyla ses kaydı yapılır. Animasyon sırasında hareketleri ses kaydının vurgularına göre yapılması gerekiyor. Bu yüzden de genellikle animasyondan önce dublaj yapılıyor.

Animasyon süreci bütün parçaların birleştirildiği aşamadır. Daha önceki aşamalarda yaptığımız bütün hazırlık çalışmalarını kullanarak filmi sahne sahne canlandırmaya başlarız. Animasyonun tarzı ne olursa olsun önce karakterler animasyon için hazırlanır. Farklı yüz ifadeleri çizilir, farklı açılardan görünüşleri araştırılır. Sadece karakterler değil, gerektiğinde resmi oluşturan her şey hareketli olabilir örneğin kamera, grafikler, seti meydana getiren objeler, yazılar kısacası her şey bu aşamada hareket ettirilerek filmi meydana getirir.

Son aşama müzik, seslendirme ve ses efektlerinin birleştirilip seviyelerinin ayarlandığı mixaj aşamasıdır. İyi bir ses dizaynının filme müthiş bir katkısı vardır. Filmi bir üst seviyeye rahatlıkla çıkarır. Bu yüzden bu aşamada acele etmeden oldukça özenli çalışmak gerekiyor.

Bütün bu yaptığımız çalışmalar tek bir film için özel yapımdır. Bu yüzden her yaptığımız film benzersiz ve orijinaldir.

Film tamamlandığında, full HD olarak istenilen her yer için farklı video formatlarında filmi internetten indirebileceğiniz gibi teslim edilir. Bu filmi web sayfasında, you tube ya da facebook da ya da Televizyon reklamı olarak kullanabilirsiniz